Prostimen - suplement diety

Męska literatura

Dobra literatura zawsze cieszy się popularnością – nie tylko wśród płci pięknej. Mężczyźni również mają swoje półki w księgarniach. Jeśli lubisz czytać, poniżej przedstawiamy kilka propozycji ciekawych tytułów, z którymi każdy mężczyzna powinien się zetknąć. Lista ta jest niekompletna, ponieważ świetnych dzieł literackich jest zdecydowanie więcej. Niemniej jednak potraktujmy ją jak inspirację oraz drogowskaz do ciekawych dzieł pośród gatunków literackich, które nas interesują.

„Gniew” – Zygmunt Miłoszewski

Najbardziej wyczekiwana książka tego roku już w sprzedaży! Miłośnikom polskiego kryminału nazwisko Miłoszewski jest dobrze znane. Po świetnie przyjętym „Uwikłaniu” oraz „Ziarnie prawdy” przyszła kolej na „Gniew” – finał kryminalnej trylogii z prokuratorem Teodorem Szackim w roli głównej. 25 listopada 2013 r. prokurator Teodor Szacki zostaje wezwany do zrujnowanego bunkra koło poniemieckiego szpitala miejskiego. W czasie robót drogowych odnaleziono tam stary szkielet. Szacki bezrefleksyjnie „odfajkowuje Niemca”, jak się tutaj nazywa wojenne szczątki, i każe przekazać je uczelni medycznej, gdzie wiecznie brakuje eksponatów do celów dydaktycznych. Nie przypuszcza, że to, co wydawało się końcem rutynowej procedury, jest początkiem najtrudniejszej sprawy w jego prokuratorskiej karierze. Sprawy, która pozbawi go prawniczego dystansu, zmusi do wyborów ostatecznych i okaże się ostatnim dochodzeniem prokuratora Teodora Szackiego.
„Gniew” to kryminał, w którym tłem do zagadki kryminalnej jest ważny problem społeczny i wnikliwy (a dzięki ironicznemu stylowi Miłoszewskiego tyleż wnikliwy, co zgryźliwy) portret Polski, ukazany przez pryzmat kolejnego miasta w naszym kraju – w tym wypadku czerwonego od pruskiej cegły Olsztyna.

„Wielki Gatsby” – Francis Scott Fitzgerald

Książka zaliczana do klasyki i uważana za obowiązkową pozycję w bibliotece każdego kolekcjonera. Napisana porywającym stylem i prezentująca doskonały warsztat autora. Powieść ciągle aktualna i niepokojąco bliska. W 2013 roku trafiła do kin jej nowa adaptacja w reżyserii Baza Luhrmanna z Leonardo DiCaprio w roli głównej.
O czym jest ta historia? Nowy Jork, lata 20. Jazz, prohibicja, gangsterskie porachunki. Czas wielkiego kryzysu i równie wielkich profitów. Czas, kiedy droga od pucybuta do milionera była najkrótsza.
Jay Gatsby dostaje się w tryby przestępczego półświatka i wielkiej finansjery. Marzy o pieniądzach, władzy i tej jedynej kobiecie. Traci miłość, przyjaciół i szacunek do siebie samego. Czy światła wielkiego miasta i kropla szampana to jedyne szczęście, do jakiego zdolne jest „stracone pokolenie”?

„Co z tymi kobietami?” – Marek Kotoński

Jest to książka, która wzbudziła dużo kontrowersji. Jedni ją kochają, drudzy nienawidzą. Niektóre kobiety uważają, że jest napisana szowinistycznym oraz seksistowskim językiem, natomiast większość facetów jest zachwycona. Teraz Ty możesz zdecydować, po której stronie barykady staniesz.
To 33 ostre i bezkompromisowe felietony, dzięki którym dowiesz się... co z tymi kobietami? Książka zabierze Cię w męską podróż po meandrach głębi kobiecej psychiki i wytłumaczy Ci w niezwykle lekki i konkretny sposób:

  • Niezwykle częsty fenomen utraty przez Twoją kobietę ochoty na seks po ślubie.
  • Dlaczego kobiety kochają drani, a spokojny i porządny facet staje się wcześniej czy później obiektem drwin, pogardy i nienawiści?
  • Jak w praktyce wygląda podrywanie i czemu nie zawsze warto używać tej wiedzy?
  • Dlaczego bez wiedzy o podświadomości i o tym, jak ona działa, rozsypie Ci się nie tylko każdy związek, ale i wszystko co ważne w życiu?
  • W jaki sposób kobieta realizuje swoje plany wobec Ciebie, nie zawsze dla Ciebie korzystne, i jak nie skończyć przez swoją naiwność pod mostem?
  • Jak to możliwe, że tyle osiągnąłeś, a nadal czegoś Ci w życiu brakuje?

Książka Kotońskiego sprawi, że spojrzysz z zupełnie innego punktu widzenia na kobiety oraz na swoje życie.

„Lśnienie” – Stephen King

Jeśli jesteś miłośnikiem horrorów, to absolutny klasyk gatunku, który nie może zostać pominięty na liście najlepszych książek dla facetów. Stephen King jest uważany za współczesnego mistrza horrorów. Zapewnie widziałeś już filmową adaptację „Lśnienia” z Jackiem Nicholsonem w roli głównej – książka jednak dostarczy Ci zupełnie innych doznań, niekiedy bardziej przerażających.
Jack Torrance, były nauczyciel, a obecnie poszukujący weny pisarz, otrzymuje pracę dozorcy w opuszczonym na okres zimowy górskim hotelu Overlook. Kiedy burze śnieżne odcinają od świata rodzinę Torrance’ów, obdarzony telepatycznymi zdolnościami Danny, pięcioletni syn Jacka, odkrywa, że hotel jest nawiedzony, a duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu. Sytuacja staje się coraz bardziej groźna, aż pewnego dnia mężczyzna przestaje nad sobą panować...

„Czarna wołga. Kryminalna historia PRL” – Przemysław Semczuk

Książka ta jest gratką dla miłośników kryminałów, jak również dla osób interesujących się czasami PRL-u.
Wieść o porwaniu dziecka w Warszawie rozeszła się błyskawicznie. W okolicy zdarzenia ktoś widział porywaczki wsiadające do czarnej wołgi. Samochód tej marki widziano za każdym razem, kiedy gdzieś w Polsce ginęły dzieci. Jaka jest prawda o czarnej wołdze? Jakie zbrodnie kryły się w jej cieniu? Porwania dzieci, napady i brutalne zabójstwa, osławieni zbrodniarze i najgłośniejsze procesy sądowe, kradzieże dzieł sztuki i fałszerstwa pieniędzy na niewyobrażalną dziś skalę.
„Czarna wołga. Kryminalna historia PRL” to trzymająca w napięciu opowieść o zbrodniach, które paraliżowały opinię publiczną, a także o tych, o których społeczeństwo miało się nigdy nie dowiedzieć. Przemysław Semczuk dotarł do bohaterów tamtych wydarzeń i unikatowych materiałów zgromadzonych w IPN. Dziennikarz prezentuje metody działania przestępców i odsłania kulisy działań operacyjnych PRL-owskich organów ścigania – raz zaskakująco pomysłowych, innym razem przerażająco nieudolnych. Jego książka zabiera czytelnika w pełną emocji podróż do ówczesnego półświatka.

„Statek śmierci” – Yrsa Sigurđardóttir

W ostatnich latach literatura skandynawska stała się bardzo popularna w naszym kraju, a tacy szwedzcy autorzy, jak Stieg Larsson czy Henning Mankell, to prawdziwi królowie bestsellerów. Poniżej przedstawiamy inną, ale równie ciekawą propozycję czytelniczą – jest to świetny kryminał, którego autorka pochodzi dla odmiany z Islandii.
Luksusowy jacht rozbija się przy wejściu do portu w Rejkiawiku. Na jego pokładzie nie ma nikogo. Jacht jest własnością Banku Islandzkiego, odkąd poprzedni właściciel popadł w długi. Co stało się z trzema członkami załogi i czteroosobową rodziną, która weszła na pokład w Lizbonie? Turyści, którzy zaginęli, przed podróżą wykupili bardzo wysoką polisę na życie. Firma ubezpieczeniowa chce mieć pewność, że nie doszło do oszustwa. Do akcji wkracza Tora. Musi ustalić, co wydarzyło się na jachcie pomiędzy Lizboną a Rejkiawikiem. To nie horror, a może raczej horror innego rodzaju. Jeśli znalazłeś się na pokładzie jachtu na środku oceanu i nie wiesz, komu możesz zaufać, to horror, o którym mówimy.

„Zwierzchnik” – Tom Clancy

Nasza kolejna propozycja to pasjonująca powieść o spisku, władzy i dwóch pokoleniach tajnych agentów.
Wiele lat temu, gdy był analitykiem CIA, Jack Ryan senior, obecnie prezydent USA, został wysłany, by wesprzeć śledztwo dotyczące śmierci oficera operacyjnego, który badał podejrzane transakcje w szwajcarskim banku. Ujawnił wówczas oszustwa finansowe na ogromną skalę i skrytobójcę z KGB o pseudonimie „Zenit”. Morderca pozostał nieuchwytny, lecz nawet w mrocznym świecie tajnych operacji każdy sekret kiedyś zostaje ujawniony...
XXI wiek, w autorytarnej Rosji prezydentem jest Walery Wołodin. Jego zwycięstwo było błyskawiczne, ale owiane pogłoskami o oszustwie i zdradzie. Fundamenty jego imperium władzy oparte są na krwawym sekrecie z przeszłości, a Wołodin wyeliminuje każdego, kto zbliży się do prawdy. Szczególnie teraz, gdy wprawił w ruch spisek mający przywrócić Rosji dawną potęgę i chwałę, a rosyjska armia zaatakowała Ukrainę. Rosyjski przyjaciel Ryana seniora, przeciwnik Wołodina, zostaje otruty radioaktywną substancją… Jack Ryan junior, agent secret service musi zagłębić się w narastający od trzydziestu lat międzynarodowy konflikt i dokończyć to, co zaczął jego ojciec. Tymczasem Jack Ryan senior prowadzi desperacką kampanię w celu powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainie, gdy jego syn toczy niebezpieczną wojnę z okrutnym wrogiem.
Globalny konflikt narasta z każdą chwilą, a szansa na pokój wkrótce może zostać zaprzepaszczona…

„Polscy terroryści” – Wojciech Lada

A na koniec pozycja historyczna o intrygującym i nieco tajemniczym tytule. Czy walka o ojczyznę usprawiedliwia największe zbrodnie?
Działali w tajemnicy. Wtapiali się w tłum. Uderzali z zaskoczenia. Za wolną Polskę byli gotowi oddać wolność i życie. Zaborcy nazywali ich „terrorystami”. Sami woleli mówić o sobie: bojownicy, rewolucjoniści.
Organizowali zamachy na życie rosyjskich przywódców. Napadali na banki, pociągi i urzędy. Nikt ich nie szkolił, a i tak doszli do perfekcji w sztuce kamuflażu, przemytu, zdobywania informacji. Równie sprawnie walczyli słowem, co rewolwerem czy dynamitem. W Warszawie, Berlinie, Paryżu i Londynie – wszędzie pozostawali o krok przed carską ochraną. Każdego dnia robili wszystko, by dać Polakom nadzieję na niepodległość.
Byli wśród nich wielcy bohaterowie. Byli wielcy patrioci. Byli też wieczni żołnierze, gotowi do najgorszych aktów terroru w imię wielkiej idei. O wielu historia zapomniała. Inni stworzyli elitę II Rzeczpospolitej. Ale czy ktokolwiek pamięta, że wcześniej byli terrorystami?