Prostimen - suplement diety

Łagodny rozrost prostaty

Łagodny rozrost prostaty (benign prostatic hyperplasia, BPH) to proces chorobowy charakteryzujący się rozrostem komórek zrębu i nabłonka, rozpoczynający się w strefie okołocewkowej gruczołu krokowego. Jest to powszechne schorzenie. Według danych z badań populacyjnych BPH dotyczy około 50% mężczyzn po 40. roku życia, 70% mężczyzn po 60. roku życia i niemal wszystkich (80–90%) po 80. roku życia.

Rozwojowi łagodnego rozrostu prostaty sprzyjają czynniki hormonalne i genetyczne, a także „siedzący” tryb życia, stosowanie używek (palenie papierosów, picie kawy i alkoholu), nadciśnienie, cukrzyca, nadwaga i otyłość, dlatego męskie zdrowie dobrze jest traktować całościowo. O tym, jak na co dzień wspierać funkcjonowanie układu moczowo-płciowego, możesz przeczytać tutaj.

Objawy łagodnego rozrostu prostaty dotyczą przede wszystkim układu moczowego i są to:

  • słaby i przerywany strumień moczu
  • uczucie parcia na pęcherz
  • nykturia – konieczność oddawania moczu w nocy – więcej niż 1 raz.

Rozrostowi prostaty często mogą towarzyszyć stany zapalne prostaty o cięższym przebiegu. Zalegający w pęcherzu mocz, który ma problemy z ujściem na zewnątrz, stwarza bowiem idealne warunki do namnażania się bakterii rozwoju stanów zapalnych.

Niekiedy rozrost gruczołu prostaty może świadczyć o rozwoju nowotworu, dlatego zawsze w przypadku niepokojących objawów warto skonsultować się z lekarzem urologiem.
 

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player